Страници

Интересни YouTube канали

15 февруари 2019 г.

Как да отгредаме тритикале?






Здравейте читатели. В тази публикация ще ви представя една информация, как да отгледате тази зърнена култура. Някои сигурно не знаят как да я отгледат, но с прочитане на тази информация ще научите как най-правилно да я отгледате. А ето какво трябва да знаете за нейното отглеждане:

Тритикале е създадено чрез кръстосване на пшеницата с ръжта и е нова житна култура. Зърното му се използва за фураж, а от брашно на пшеница и тритикале се получава доброкачествен диетичен хляб. Освен за зърно, тритикале се отглежда за зелена маса, която е по-богата на протеин от тази на ръжта.

Наред с високите си продуктивни възможности и хранителна стойност на зърното и зелената маса, тритикале притежава и други ценни качества. То е по-малко взискателно към почвените и климатичните условия и е по-устойчиво на гъбни болести.

Предшественици

Тритикале е с по-малка взискателност към предшествениците, защото има мощно развита коренова система, с добра усвояваща способност. В сеитбообращението при редуването на културите то заема мястото на есенните житни култури. Когато се отглежда за зелена маса, прибрана през май, след тритикале с успех може да се отглежда царевица за силаж като втора култура.

Обработка на почвата

След предшественици, които освобождават рано полето и при наличие на достатъчно влага, се извършва оран на дълбочина 18-20 см с едновременно брануване. До сеитбата на тритикале в зависимост от заплевеляването площта се поддържа чиста чрез дискуване или култивиране. Последната обработка преди сеитбата се извършва на дълбочина 6-8 см, за да се създаде рохкав слой с твърдо легло под него.
Когато почвата е суха и се кърти на буци, не трябва да се оре, а да се извърши няколкократно дискуване на дълбочина 10-12 см. Последното дискуване трябва да бъде на 6-8 см дълбочина.
След късни предшественици обикновено обработката се извършва с дискови оръдия на дълбочина 10-12 см, като последната обработка е на 6-8 см дълбочина.

Торене на тритикале

Когато тритикале се отглежда за зърно, тори се както пшеницата, а когато се отглежда за зелена маса се тори с 10-12 кг N, 8-10 кг Р2О5 и 8-10 кг К2О на декар.

Сеитба на тритикале

Семената на тритикале не се третират преди сеитбата срещу главни, ръжди и брашнеста мана, понеже то е устойчиво на тези болести. Отглеждано за зърно, то се засява през октомври. Ако се отглежда за паша през есента, засява се след 15 август и през септември. Когато се отглежда за зелена маса, прибирана през май, сеитбата на тритикале се извършва през втората половина на септември за високите полета и от 1 до 15 октомври за равнинната част на страната.
Тритикале се засява с дискови сеялки при междуредие 10-15 см. Сеитбата се извършва с 500-550 кълняеми семена на 1 кв.м. (сеитбена норма около 20-28 кг семена на декар).

Грижи през вегетацията на тритикале

Рано напролет при установяване на изтегляне посевите се валират. Борбата с плевелите се води във фаза братене като се използват хербициди.
Критични по отношение на влагата са фазите вретене и особено изкласяване и наливане на зърното на тритикале. При засушаване през пролетта се извършват 1-2 поливки. При гравитационно напояване поливните норми са 70-100 м3, а при дъждуване - 50-60 м3 на декар.

Прибиране на тритикале

Тритикале за зърно се прибира в пълна зрелост...(За да продължите НАТИСНЕТЕ ТУК)


Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

1 коментар: