30 май 2019 г.

7 години рожден ден БНР Бургас

Здравейте читатели на блога. Споделям Ви един клип по повод рожденния ден на БНР Бургас, който чества 7 години, който се проведе на 30.05.2019 г. в летен театър в гр. Бургас със следните изпълнители: Жечка Сланинкова, Ваня Дженезова, Ирена Станкова,Цветелина Стойчева, Катя Георгиева, Лазар Налбантов, Панайот Стойчев, Костадин Михайлов и оркестър Жарава с рък. Петко Янгьозов и др. Приятно гледане :) Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

27 май 2019 г.

Коя СИК първа предаде торбата с изборната книжа в РИК от район "Тракия" в гр. Пловдив на изборите за Европейски парламент на 26.05.2019 г.?



Здравейте читатели на блога. Споделям Ви тази информация да разберете коя СИК в район "Тракия" в гр. Пловдив предаде торбата с изборни книжа. Вчера на Европейските избори бях на длъжността Председател в СИК номер 162206073. До РИК отидохме две секции 162206073 и 162206074, която пак се намира в район "Тракия" в гр. Пловдив. Протокола на моята секция беше без нито една грешка в оригиналния протокол и бяхме първата секционна комисия, която предадохме торбата в РИК на общинска администрация в 21:56 часа и бяхме първата СИК, която предадохме торбата от целия район от общо 75 секции :)


 Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

26 май 2019 г.

Интересно ирисувани гаражни врати


И аз мисля да си направя така гаражните врати :) Много ми хареса :)

Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

На една хоротека рипам хоро, а на днешните Европейски избори освен, че може да рипа хоро ще бъда Председател на СИК 162206073, която се намира в гр. Пловдив

Здравейте читатели на блога. Споделям Ви тази публикация по повод днешните Европейски избори. Тъй като съм днес Председател на СИК реших да Ви покажа как мога да рипам хоро и при това трудни хора. На клипчето водя едно хоро Опас, а на днешните избори ще водя цяла СИК.

 Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

25 май 2019 г.

Предимства и недостатъци при Капково напояване и дъждуване



ДЪЖДУВАНЕ

1. Понятие за дъждуване
Метод, при който водата посредством специални апарати се разпръсква във въздуха под налягане и пада върху растенията и почвата във вид на дъжд. При този вид напояване подобно на естествения дъжд се създава подходящ микроклимат за растенията, водата се разпределя равномерно и не се предизвиква почвена ерозия.
Прилага се при полски и технически култури, за постигане на добра равномерност на водоразпределението, при недостиг на работна ръка, при ограничени водни ресурси. Ограничения за прилагането на дъждуването като начин на напояване са съществуването на ветрови условия ( скорост на вятъра над 4м/с ) и наличие на електропроводи в поливния участък.

2. Предимства и недостатъци
2.1 Предимства
·                              Могат да се прилагат поливни норми с голям диапазон от 30 до 600 m3/ha
·                              Може да се прилага при високи подпочвени води - не предизвиква покачването им
·                              Изменя микроклимата - водните капки разтварят кислород и газове от въздуха и ги внасят в почвата
·                              Освен за напояване се използва за внасяне на торове и химикали
·                              Увеличава се производителността и се икономисва площ - до 25-30% икономия на площ
·                              Икономия на вода - до 90%, а гравитачното до 50-60%
·                              Позволява автоматизация на поливния процес
·                              Може да се прилага при сложна конфигурация на терена и при по - сложен микрорелеф - икономия на труд за подравняване
·                              Равномерно напояване
·                              Може да се икономиса енергия при водоизточник с голяма денивелация спрямо терена
·                              Използва се освен за напояване и за защита на растенията от слани

2.2 Недостатъци
·                              Може да се прилага ограничено при наличие на вятър - vдоп = 2-4 m/s
·                              При култури, изискващи голяма поливна норма се налага продължителна работа, което влошава експлоатационните качества
·                              Изисква по - големи капиталовложения от гравитачното напояване
·                              По - голям разход на енергия  и материали
·                              При неподходящо подбрани дъждовални апарати може да се получи увреждане на растенията и ерозия на почвата
·                              Може да провокира развитие на болести
3. Класификация на техниката за дъждуване
В зависимост от конструктивните особености и начина на транспортиране и разпръскване на водата се дели на две големи групи:
- дъждовални машини
- дъждовални инсталации
3.1 Дъждовални инсталации ( ДИ )
Много разпространен вид дъждувална система.
Представлява система от сглобени напорни тръбопроводи, които изпълняват транспортна или разпределителна роля. Последните по позиция тръбопроводи от инсталацията се наричат поливни или напорни крила – върху тях, на известно разстояние от повърхността на терена, са разположени устройствата, превръщащи водната струя в изкуствен дъжд – дъждовалните апарати. Дъждовалната инсталация се премества от позиця на позиция в разглобено състояние. Сглобяването на отделните тръби става посредством бързи връзки По правило се използват фабрично комплектовани ДИ, които осигуряват по – добри хидравлични показатели и по – висока производителност на труда при поливането. Изискват относително голям брой работна ръка.
Могат да бъдат стационарни, полустационарни и преносими. Стационарните ( постоянни ) системи се изграждат обикновено при трайни насаждения, изискват първоначално високи инвестиции
3,2 Дъждовални машини
3.3  Дъждовални апарати - видове и основни параметри


МИКРОНАПОЯВАНЕ

Двете особености, които отличават микронапояването от традиционните начини за напояване – повърхностно и дъждуване, са голямата честота на поливките и локализираното подаване на вода само на част от потенциалната коренова зона. Към микронапояването се отнасят микродъждуването, капковото и вътрепочвеното напояване. Вътрепочвеното напояване може да се приеме като разновидност на капковото, при което цялата система, включително и поливните тръбопроводи са поставени вътре в почвата. С въвеждането на вътрепочвеното напояване се цели още по-голяма икономия на вода поради липсата на повърхностно навлажняване на почвата. Чрез микродъждуването водата се подава върху повърхността във вид на фин дъжд или мъгла.

1.    Капково напояване. Същност
Капковото напояване възниква като нов метод за напояване, целящ икономично използване на водата, който едновременно с това осигурява необходимата за растенията влажност в почвата. С развитието на технологиите и навлизането на нови материали в производство, се наблюдава бързо развитие и разнообразие в оборудването на капковите системи. Това не е единствената причина за ускореното му разпространение и широко приложение като средство на напояване в земеделието.
Основна характеристика на капковото напояване е прилагането на вода бавно, във вид на капки, през кратки интервали от време директно на корените на растенията. Почвата не играе роля на резервоар, както при традиционните начини на напояване – повърхностно и чрез дъждуване, а служи само като средство за подаване на водата от водоизточника към корените на растенията. Поради непрекъснатото поддържане на влажността в активния почвен слой в оптимални граници през целия вегетационен период, растенията не изразходват допълнителна енергия за извличане на вода от почвата чрез корените. Икономисаната по този начин енергия се използва за растеж и развитие, поради което се скъсява вегетационния период. При използването на такава система за напояване се извършват малки, но чести поливки, съобразени с почвения тип, вида на културата, климатичните условия и характеристиките на поливната инсталация. Изборът на подходяща система за капково напояване зависи от типа на почвата, вида на културата, качеството на поливната вода и конфигурацията на поливната площ.

2.    Предимства и недостатъци
В сравнение с традиционните начини на напояване, капковото напояване има предимства, които без да се степенуват са следните:
·         Икономия на вода. Икономията на вода произтича от това, че загубите от изпарение и филтрация са сведени до минимум при правилна експлоатация на системата. Площа, заета с растителна покривка се навлажнява частично с точно контролирано водно количество. По този начин голям обем вода, предназначена за напояване, се икономисва и позволява да се напояват по-големи площи с един и същи водоизточник, което води до по-голяма производителност на единица обем вода.
·         Повишава добивите поради възможността да се поддържа  благоприятен за растенията воден и хранителен режим
·         Може да се прилага при наклонени терени, без да предизвика ерозия на почвата и при площи с разнообразен релеф, като не се налага подравняване.
·         Използва се при наличие на плитки, бедни на хранителни вещества почви, които могат да бъдат продуктивни чрез техника за капково напояване, когато посредсвом нея се подават достатъчно вода и хранителни вещества директно на растенията.
·         Запазва структурата на почвата и не предизвиква повишаване на нивото на подпочвените води, ако се управлява правилно поливния процес
·         Може да се прилага по всяко време на денонощието, независимо от посоката и силата на вятъра
·         Стъблата на растенията остават сухи, поради което не се развиват болести и неприятели, проявяващи афинитет към по-влажна среда. Ограничава се развитието на плевелите поради това, че се навлажнява ивицата площ непосредствено до кореновата система, а останалата остава суха. Това улеснява и преминаването на земеделските машини в междуредията
·         Позволява използване на водни източници с повишена концентрация на соли. Тъй като по време на поливния сезон се поддържа постоянна висока влажност на почвата, разтворените соли се акумулират в периферията на навлажнения почвен обам. Това позволява да се изпалзва да се използва вода с концентрация на соли повече от 3000 мг/л , която не би била използваема при другите методи на напояване
·         Посредством системата за капково напояване заедно с поливната вода  се внасят хранителни и химични вещества, които могат да се дозират точно по количество и по време, когато растенията имат нужда от това
·         Предполага частична или пълна автоматизация на поливния процес, като по този начин се постига икономия на ръчен труд

Недостатъци:
·         Сравнително високи първоначални инвестиции
·         Опасност от запушване на капкуващите елементи и поради това необходимост от пречистване на водата от механични и биологични примеси
·         При некомпетентно управление на поливния процес и внасяне на хранителни елементи е възможно да се елиминират основните предимства на капковото напояване
·         Трябва да се предвидят допълнителни разходи за почистване на системата преди прибирането й след поливния сезон и подготовката й за следващия

Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

Събор в с. Белащица, област Пловдив - 24.05.2019 г.




Здравейте читатели на блога. Тази публикация Ви я споделям да видите малко от хората на с. Белащица край Пловдив от 24.05.2019 г. по повод събора на селото. Оркестъра който свиреше беше орк. Калофер, а хората които се играха бяха много разнообразни като се започнеше от право, ръченица, дайчово. На едното клипче и право хоро, а на другото дайчово хоро. Приятно гледане :)

Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.

24 май 2019 г.

Отговори от матурата по Философия проведена на 23.05.2019 г.



 

 

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА



ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО ЦИКЪЛ „ФИЛОСОФИЯ”

23 май 2019 г., Вариант 1

МОДУЛ 1
Време за работа – 60 минути

Отговорите на задачите от 1. до 30. вкл. отбелязвайте в листа за отговори!

1.  Основните фактори, които формират самооценката, са: А) естетическите и психологическите концепции
Б) училищният правилник и семейният кодекс
В) оценката на другите и собствените постижения
Г) моралните и правните норми
2.  Базови потребности според Маслоу са: А) семейство и дом
Б) въздух, вода, храна
В) стремежът към развитие и утвърждаване
Г) работа и любов

3.    Фокусирането върху силните черти от характера на човека е характерно за теорията на:

А) психоанализата Б) бихевиоризма В) структурализма
Г) хуманистичната психология

4.     Според теорията на Ерик Ериксън за психосоциалното развитие на човек личностната идентичност се изгражда в периода на:

А) юношеството
Б) зрелостта
В) ранното детство
Г) предучилищната възраст

5.     Поведение,  при  което  изразяваш  открито  мнението  си  и  неагресивно      го отстояваш, се нарича:

А) стереотипно
Б) пасивно
В) асертивно
Г) претенциозно


6.    Теорията, която приема генетичния фактор за основен при формирането на личността, наричаме:

А) социогенетична Б) биогенетична В) психогенегична Г) когнитивна

7.       Какъв    вид   е    съждението    „Всички    олимпийски    шампиони    са   отлични спортисти“?

А) общоутвърдително Б) общоотрицателно В) частноутвърдително Г) частноотрицателно
8.  По обем понятията философия и практическа философия са: А) тъждествени
Б) кръстни
В) подчинени
Г) противоречиви

9.  В коя от изброените двойки понятията НЕ са противни? А) мил – груб

Б) млад – стар
В) смел – страхлив
Г) смъртен – безсмъртен

10.    При кое условие импликацията „Ако има комин, то има и дим” ще бъде НЕИСТИННА?

А) Има комин, но няма дим. Б) Няма комин и няма дим. В) Има комин и има дим.
Г) Няма комин, но има дим.
11.  Коя от следните поговорки е дизюнкция? А) Който работи честно, ще живее по-лесно.
Б) Трудолюбив като пчела и хитър като змия. В) След дъжд качулка или след сватба – булка. Г) От всяко дърво свирка не става.

12.  Отношенията между съжденията в логическия квадрат са по: А) истинност

Б) състояние В) аналогия Г) признак


13.  Според утилитаризма добра е постъпката, която:

А) изгражда добър характер
Б) допринася максимална полза
В) се основава на спазването на моралния дълг
Г) е в съответствие с науката за човека

14.   Добрият живот е резултат от „съгласуване на човешките постъпки и мнения с природата“ според:

А) хедонизма
Б) утилитаризма
В) стоицизма
Г) евдемонизма

15.  Изказването „ ...има морал на господарите и морал на робите“ принадлежи на: А) Лок

Б) Камю В) Бъркли Г) Ницше

16.    Твърдението, че разумът е единствен законодател в сферата на човешкия морал и затова по необходимост създава всеобща норма, принадлежи на:

А) Бейкън Б) Кант В) Хюм Г) Лок
17.  Според етическите възгледи на Сократ добродетелта е: А) свързана със знанието
Б) изпълняването на дълга
В) спонтанно действие
Г) следване на удоволствието

18.      Вътрешните   изисквания,  които  ни       задължават да постъпваме според моралния закон, Кант нарича:

А) послания Б) императиви В) схващания Г) усещания

19.  Правата на човека НЕ са:

А) следствие от обществения договор
Б) защитен начин за реализация на свободата В) правила на взаимоотношения между хората Г) предимство на по-силния


20.  „Война на всеки срещу всеки“ е естествено състояние на човек, описано от:

А) Платон
Б) Аристотел
В) Хобс
Г) Декарт

21.  Кое твърдение НЕ е вярно:

А) правителството е законодателна власт Б) правителството е изпълнителна власт В) парламентът е законодателна власт
Г) парламентът избира с гласуване правителството
22.  Министърът на правосъдието е ръководна длъжност от: А) изпълнителната власт
Б) законодателната власт
В) съдебната власт
Г) местната власт
23.  В правовата държава е валиден принципът за: А) правото на победителя
Б) правото на силата
В) силата на правото
Г) силата на богатството

24.  Правен акт, който се издава от българския президент, наричаме: А) канон

Б) закон
В) предписание
Г) указ

25.  Видимият свят е само отблясък на истински съществуващото според: А) Аристип

Б) Демокрит В) Платон Г) Епикур

26.  Във философията на Декарт съществуването се извежда от: А) мисленето

Б) сетивността
В) опита
Г) съновидението

27.  Авторът на „Екзистенциализмът е хуманизъм“ е: А) Жан-Жак Русо

Б) Жан Пол Сартр
В) Пико дела Мирандола
Г) Пол Анри Холбах


28.  „Облогът на Паскал“ се отнася до съществуването на:

А) Интернет Б) Времето В) Бог
Г) Природата
29.  Кое твърдение НЕ може да бъде вярно? А) Хайдегер чете Хегел
Б) Хегел чете Хюм
В) Хюм чете Аристотел
Г) Аристотел чете Хюм

30.  Радикалната промяна, която прави Кант в познавателните нагласи, е известна в историята на философията като:

А) Ницшеански поврат Б) Коперникански поврат В) Марксистки поврат
Г) Хегелиански поврат


МИ Н И СТ Е РСТ В О Н А О Б РАЗ О В АН И Е Т О И Н АУК АТ А



ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО ЦИКЪЛ „ФИЛОСОФИЯ”

23 май 2019 г.,Вариант 1

МОДУЛ 2
Време за работа – 60 минути

 Отговорите на задачи от 31. до 38. вкл. запишете в свитъка за свободните отговори!

31.    В свитъка за свободни отговори изберете две от изброените понятия, които можем да отнесем към възгледите на Мартин Хайдегер:

tabula rasa, Свръх Аз, екзистенция, Едипов комплекс, Das Man, категоричен императив

32.    В свитъка за свободни отговори отбележете с ДА или НЕ кои твърдения са верни и кои – НЕ по отношение на обемите на понятията молив и средство за писане:

1.  Обемите на двете понятия са в отношение на подчиненост.
2.  Това са тъждествени понятия.
3.  Отношенията между обемите на понятията са род – вид.
4.  Обемите на понятията нямат общо помежду си.

33. В свитъка за свободни отговори отбележете с ДА или НЕ кои твърдения са верни и кои НЕ:

1.  Самооценката е отношение между успех и претенции.
2.  Холерик е вид темперамент.
3.  Когнитивният психолог основно изучава моралния свят на човека.
4.  Интровертът е открит и общителен човек.

34. Прочетете внимателно текста, който е част от Хартата за правата на човека, приета от ООН.

„... признаването на достойнството, присъщо на всички членове на човешкия род, на техните равни и неотменими права представлява основа на свободата, справедливостта и мира в света.“

В свитъка със свободните отговори посочете кои от следните твърдения, засягащи откъса, са верни и кои - НЕ:

1.             Всички хора са равни независимо от своя пол, цвят на кожата, произход, националност.
2.      Признаване на равните права между хората е в основата на справедливостта.
3.      Хората притежават абсолютна свобода.


Прочетете текста и изпълнете задачите към него (от 35. до 38. включително)


„Предмет на философията е всяко тяло, създаването на което можем да схванем с мисълта и в известно отношение да сравним с други тела...Тази мисъл се извежда от самото определение на философията, чиято задача е да познае свойствата на телата от тяхното възникване или тяхното възникване от свойствата. Следователно там, където няма нито възникване, нито свойства, философията няма работа...
Философията се разделя на две главни части. На този, който издирва произхода и свойствата на телата, се представят два съвършенно различни помежду си вида тела; единият вид обхваща нещата, които, създадени от самата природа, се наричат естествени; другият вид неща като установени от човешката воля чрез споразумения и договори се нарича държава. Оттук двете части на философията - философия на природата и философия на държавата. Понеже, за да се познаят свойствата на държавата, необходимо е първо да се познаят склонностите, афектите и нравите на хората; обикновено разделят философията на държавата пак на два отдела, от които първият, който разглежда склонностите и нравите, се нарича етика, а другият, който изследва гражданските задължения – политика, или просто философия на държавата.“


Томас Хобс, Основи на философията


35. Какво е необходимо първо да се разбере, за да се познаят свойствата на държавата според автора?

36. Определете дали следните твърдения, засягащи текста, са верни. Срещу номера на всяко твърдение отбележете с „да“ или „не“ тяхната истинност.
1.  Задача на философията е да познае свойствата на телата.
2.    Философията се дели на философия на духа и на философия на държавата.
3.    Предмет на философията са само небесните тела.
4.    Предмет на философията са телата, които можем да мислим.

37.Кои са разделите на философия на държавата и какво изследва всяка от тях според Хобс?


38. Кои са главните части на философията според автора и какво разглежда всяка от тях?


МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА


ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО ЦИКЪЛ „ФИЛОСОФИЯ”

23 май 2019 г., Вариант 1

МОДУЛ 3
Време за работа – 120 минути



В свитъка за свободните отговори напишете философско есе по един от зададените фрагменти!


1.  „Който не може да живее общностно или не се нуждае от нищо поради способността си да задоволява сам потребностите си, не е част от държавата, така че е или животно, или бог.“

Аристотел



2.  „Нашите умове са не по-малко различни от нашите вкусове и който мисли, че една и съща истина, изразена в една и съща форма, трябва да бъде възприета еднакво от всеки един, би могъл също така да се надява, че може да се нагости всеки с един и същ начин на готвене.“

Джон Лок


3.  „Мисля, следователно съществувам.“

Рене Декарт



МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО
цикъл „Философия” –

23 май 2019 г., ВАРИАНТ № 1 КЛЮЧ С ВЕРНИТЕ ОТГОВОРИ
Задачи от 1. до 30.

Въпрос
Верен отговор
Брой точки
1.
В
1
2.
Б
1
3.
Г
1
4.
А
1
5.
В
1
6.
Б
1
7.
А
1
8.
В
1
9.
Г
1
10.
А
1
11.
В
1
12.
А
1
13.
Б
1
14.
В
1
15.
Г
1
16.
Б
1
17.
А
1
18.
Б
1
19.
Г
1
20.
В
1
21.
А
1
22.
А
1
23.
В
1
24.
Г
1
25.
В
1
26.
А
1
27.
Б
1
28.
В
1
29.
Г
1
30.
Б
1


Задача 31 – 2 точки
екзистенция; Das Man


Задача 32. – 4 точки

1.  Обемите на двете понятия са в отношение на подчиненост. ДА
2.  Това са тъждествени понятия. НЕ
3.  Отношенията между понятията са род- вид. ДА
4.  Обемите на понятията нямат общо помежду си. НЕ

Задача 33. – 4 точки.

1.  Самооценката е отношение между успех и претенции. ДА
2.  Холерик е вид темперамент. ДА
3.  Когнитивният психолог основно изучава моралният свят на човека. НЕ
4.  Интровертът е открит и общителен човек. НЕ

Задача 34. – 6 точки

1.             Всички хора са равни независимо от своя пол, цвят на кожата, произход, националност. ВЯРНО
2.      Признаване на равните права между хората е в основата на справедливостта. ВЯРНО
3.      Хората притежават абсолютна свобода. НЕВЯРНО

Задача 35. - 3 точки

За да се познаят свойствата на държавата, необходимо е първо да се познаят склонностите, афектите и нравите на хората.

Задача 36. – 4 точки

1.  Задача на философията е да познае свойствата на телата. ДА
2.  Философията се дели на философия на духа и на философия на държавата. НЕ
3.    Предмет на философията са само небесните тела. НЕ
4.    Предмет на философията са телата, които можем да мислим. ДА

Задача 37. – 6 точки

Двата раздела на философията на държавата са етика и политика (философия на държавата). Етиката разглежда склонностите и нравите, а политиката изследва гражданските задължения.

Задача 38. - 6 точки

Двете части на философията са: философия на природата и философия на държавата. Философията на природата изучава произхода и свойствата на телата, които са създадени от самата природа, а философия на държавата изследва отношенията в обществото, установени от човешката воля чрез споразумения и договори.

КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА 

 

ФИЛОСОФСКО ЕСЕ (35 точки)

 

1.  Ниво на разпознаване на философската проблематика (философските проблеми), заложена/и във фрагмента – до 5 точки;
2.  Ниво на философска осмисленост и интерпретация на проблемите – до 10 точки;
3.  Ниво на употреба и владеене на логическия и понятиен инструментариум при формулиране на позиция и излагане на аргументация в нейна подкрепа – до 10 точки;
4.  Степен на самостоятелност при тълкуването на проблема във фрагмента – до 7
точки;
5.  Ниво на езикова и стилистична култура – до 3 точки

Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.