Здравейте читатели на блога. В тази публикация ще Ви представя как да отгледате сами това растене във Вашия двор. То не е много разпространено за отглеждане в нашата страна, но Вие сами можете да почнете да го отглеждате и да почнете да го използвате за приготвяне на различни ястия. За да разберете как да отгледате това растение наречено пащърнак Ви представям неговото отглеждане. А то е:
Произходът на пащърнака от Европа, където и сега се среща в диво състояние, определя изискванията, които има.
Изисквания към факторите на растеж и развитие
Изисквания към температурата. Пащърнакът презимува на открито при нашите климатични условия.
Изисквания към влагата. Пащърнакът изисква напояване, за да се получат редовни и качествени кореноплоди.
Изисквания към светлината. Пащърнакът изисква светлина, не понася засенчване.
Изисквания към почвата. Пащърнакът изисква по-дълбоки, структурни почви. Най-добре се развива на черноземни и наносни почви. Не се развива добре на бедни, плитки, плътни почви.
Ботаническа характеристика
Пащърнакът е двегодишно растение. Първата година формира листна розетка и кореноплоди, а през втората цветоносно стъбло, цъфти и дава семена.
Коренова система. Кореновата система на пащърнака е от добре разбит кореноплод и множество коренчета от втори разред по него.
Кореноплод. Кореноплодът е удължен, конусовиден, удебелен в горната част, кремавобял.
Листа. Листата са назъбени, светлозелени с дълги дръжки.
Стъбло. Стъблото израства през втората година до височина 1,50-1,60 м. От стъблото и листата се отделят вещества, които при допир предизвикват възпаление на кожата.
Цвят. Цветовете са по-едри от тези на магданоза, жълти, изискват кръстосано опрашване.
Семена. Семената са сламеножълти, плоски. Запазват кълняемост една година.
Сортове
Традиционно отглеждани сортове
Софийски кръгъл. Кореноплодите са силно скъсени, бели до кремави, лесно се изваждат от почвата.
Сортове пащърнакна холандската фирма „Беио Заден", разпространявани от българската фирма „Елза Заден България"
Ню уайт скин. Много гладък кореноплод с отлично качество. Растенията са изправени. Вегетационен период - 125 дни. След поникване посевът се прорежда.
Ароу. Сорт с бърз растеж, подходящ за по-гъсти посеви. Кореноплодите са изравнени по форма, с отлично качество. Вегетационен период - 125 дни. След поникване посевът може да се прорежда.
Производство на пащърнак
Избор на площи. Най-подходящи за производство на пащърнак са по-дълбоките, структурни, богати на органични вещества почви по поречията на реките, но не задържащи продължително Време вода. Избягват се студени, плътни, с плитки подпочвени води площи.
Предшественици. Добри предшественици за пащърнака са бобовите култури и торените с оборски тор основни зеленчукови култури.
Основно торене. Извършва се есента с 30-40 кг/дка суперфосфат и 20-30 кг/дка калиев тор. На по-леки почви и при неторени с оборски тор предшественици се тори с 2-3 тона/дка угнил оборски тор.
Основна обработка. Извършва се есента след прибирането на предшественика и основното торене на дълбочина 28-30 см.
Предсеитбено торене. Извършва се преди последната предсеитбена подготовка на почвата с 15-20 кг/дка амониева селитра.
Дисковане или култивиране. Извършва се преди профилиране на повърхността за лехобраздова повърхност. При необходимост площта се фрезова до довеждане на почвата в градинско състояние за сеитба на семената.
Профилиране на повърхността. С браздири се оформя лехобраздова повърхност за висока равна леха.
Схема на засяване. Семената се засяват на четириредова лента по схемата: 70x30x30x30 см или 55x35x35x35 см.
Срок на сеитба. Края на февруари - началото на март.
Сеитбена норма. 0,6 кг/дка.
Дълбочина на засяване. 2,5-3 см.
Грижи през вегетацията
Прореждане на растенията. Извършва се Във фаза трети-четвърти лист, като растенията се прореждат през 10 см.
Поливане. При образуване на почвена кора, която затруднява поникването, почвата се полива с 8-10 л вода на кв. метър. Поддържа се умерена влажност на почвата чрез' периодични поливки през 10-14 дни.
Прибиране
Извършва се в края на октомври. Площта се окосява, след което със скоба се изваждат кореноплодите на повърхността и се събират. Кореноплодите се почистват. Съхраняват се както морковите в ровници. От един декар се получават 2-3 тона кореноплоди.
Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.
Няма коментари:
Публикуване на коментар