Здравейте уважаеми читатели. В тази публикация ще ви представя едно насекомо, което често напада доматите най-вече в оранжериите, като се отглеждат. Чрез тази статия ще разберете как да се предпазите от това насекомо наречено "Оранжерийна белокрилка". За да разберете, трябва да прочетете статията отдолу:
Повреди от Оранжерийната белокрилка по доматите
Възрастните белокрилки са активни през нощта, когато прелитат на къси разстояния. През деня се крият по долната страна на листата и летят само при обезпокояване.
Ларвите и възрастните смучат сок по долната страна на листата, по листните дръжки и по-рядко по стъблата. Първоначално по листата се появяват светли петънца, които с течение на времето се сливат. Листата се деформират, пожълтяват и окапват, а растенията загиват. При силни нападения се предизвиква неравномерно нарастване и зреене на плодовете.
При храненето си ларвите отделят голямо количество „медена роса”, която зацапва по-долните етажи на растенията. Върху нея се развиват сапрофитни чернилни гъбички и фотозинтезата са затруднява, което оказва неблагоприятно влияние върху развитието на растенията. Освен преките повреди белокрилките вредят и коствено, пренасяйки вирусни болести, от които най-често срещаната е инфекциозната жълтеница (BPYV).
Условия на поява
Белокрилките презимуват в оранжериите и вредят в тях целогодишно. Със затопляне на времето през пролестта напускат зимните убежища и нападат растенията, отглеждани при полски условия. Вредят през цялата вегетация, а плътността им е значително по-висока през есенните месеци. С падане на температурите през есента се връщат отново в оранжериите.
Контрол
От природните регулиращи фактори най-голямо значение за намаляване плътността на белокрилката имат: хищната дървеница Macrolophus caliginosus (= M. pygmaeus) (Heteroptera: Miridae), паразитоидът Encarsia formosa (Hymenoptera: Aphelinidae) и ентомопатогенните гъби Achersonia aleyrodes и Verticillium lecanii. Дървеницата и паразитоидът се предлагат на пазара като агенти за биоконтрол в оранжериите, а от ентомопатогените има формулирани биоинсектициди, които за съжаление не са регистрирани на нашия пазар.
За пряка борба могат да се използват и жълти лепливи уловки, които се поставят над върха на растенията, разпределени равномено в производствените площи.
Регистрирани инсектициди...(За да разберете ПРОЧЕТЕТЕ ТУК)
Уважаеми читатели, който от вас е доволен от тази статия, която съм ви представил и някой има доброто желание да подпомогне блога или неговия автор, моля последвайте връзката.
Няма коментари:
Публикуване на коментар